On-Shore Technology, Inc. OSTHA195150
OSTHA195150 picture photo
Mfg. Part Number
OSTHA195150
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
CONN TERM BLOCK 19POS 2.54MM
Datasheet Download
OSTHA195150.pdf
Availability of OSTHA195150
QUANTITY
OSTHA195150 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTHA195150
Internal Part NumberEIS-OSTHA195150
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesOSTHA
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level19
Pitch0.100" (2.54mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current2A
Voltage150V
Wire Gauge20-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
FeaturesLever Actuated
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTHA195150
Related LinksOSTHA, OSTHA195150 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTHA195150 Details Description
Related parts for OSTHA195150
FUSE BRD MNT 100MA 250VAC RADIAL datasheet.pdf
Connector Header 60 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO18 0.100" datasheet.pdf
CONN HDR 52POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
RES 3 OHM 8W 1% TO220 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MDM-37SH009P datasheet.pdf
DISPLAY 56.9MM YELLOW 1DIGIT CA datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf