On-Shore Technology, Inc. OSTHB130181
OSTHB130181 picture photo
Mfg. Part Number
OSTHB130181
Brief Description
CONN TERM BLOCK 13POS 5.0MM
Datasheet Download
OSTHB130181.pdf
Availability of OSTHB130181
QUANTITY
OSTHB130181 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTHB130181
Internal Part NumberEIS-OSTHB130181
Number of Levels1
Positions Per Level13
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge14-20 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGray
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTHB130181
Related LinksOSTHB, OSTHB130181 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTHB130181 Details Description
Related parts for OSTHB130181
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 1KV NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 750V 5A POWERDI5 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
HEAT SHRINK .25" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN DSUB PCB THRU-HOLE datasheet.pdf
IND TUFFLED FLEXVOLT 14MM RED datasheet.pdf