On-Shore Technology, Inc. OSTHC23B080
OSTHC23B080 picture photo
Mfg. Part Number
OSTHC23B080
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
CONN TERM BLOCK 23POS 2.5MM
Datasheet Download
OSTHC23B080.pdf
Availability of OSTHC23B080
QUANTITY
OSTHC23B080 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTHC23B080
Internal Part NumberEIS-OSTHC23B080
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesOSTHC
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level23
Pitch0.098" (2.50mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current2A
Voltage150V
Wire Gauge20-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole, Kinked Pin
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGray
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingPhosphor Bronze
Clamp Material - Plating-
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTHC23B080
Related LinksOSTHC, OSTHC23B080 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTHC23B080 Details Description
Related parts for OSTHC23B080
IC DAS 12BIT 100KSPS BUS 28-SOIC datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 200KSPS 8VSSOP datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEV 24VDC SOCKETABLE datasheet.pdf
80MM 1200 LUMEN 3000K 50DEG datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf