On-Shore Technology, Inc. OSTHI120051
OSTHI120051 picture photo
Mfg. Part Number
OSTHI120051
Brief Description
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5MM
Datasheet Download
OSTHI120051.pdf
Availability of OSTHI120051
QUANTITY
OSTHI120051 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTHI120051
Internal Part NumberEIS-OSTHI120051
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Positions Per Level12
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrewless - Spring Cage, Tension Clamp
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-
Contact Mating Finish-
FeaturesRetention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTHI120051
Related LinksOSTHI, OSTHI120051 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTHI120051 Details Description
Related parts for OSTHI120051
IC USB/AC LI-ION CHARGER 10WSON datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 1K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 24AWG .100 WHITE datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .1" T/H datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC SUPERVISOR LOW POWER SOT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
MICRO 31C S 18" YEL JACKS NI datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 9A M12 datasheet.pdf