On-Shore Technology, Inc. OSTHI180051
OSTHI180051 picture photo
Mfg. Part Number
OSTHI180051
Brief Description
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5MM
Datasheet Download
OSTHI180051.pdf
Availability of OSTHI180051
QUANTITY
OSTHI180051 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTHI180051
Internal Part NumberEIS-OSTHI180051
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions18
Positions Per Level18
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrewless - Spring Cage, Tension Clamp
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-
Contact Mating Finish-
FeaturesRetention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTHI180051
Related LinksOSTHI, OSTHI180051 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTHI180051 Details Description
Related parts for OSTHI180051
CONN HOUSING PH 14POS 2MM WHITE datasheet.pdf
IC OPAMP CURRENT SENSE 8SO datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP AUDIO 180MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf