On-Shore Technology, Inc. OSTHL210090
OSTHL210090 picture photo
Mfg. Part Number
OSTHL210090
Brief Description
CONN TERM BLOCK 21POS 3.5MM
Datasheet Download
OSTHL210090.pdf
Availability of OSTHL210090
QUANTITY
OSTHL210090 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTHL210090
Internal Part NumberEIS-OSTHL210090
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesOSTHL
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level21
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current2A
Voltage500V
Wire Gauge16-20 AWG
Mounting TypeThrough Hole, Kinked Pin
Wire TerminationScrewless - IDC
Features-
ColorWhite
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingPhosphor Bronze
Clamp Material - Plating-
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTHL210090
Related LinksOSTHL, OSTHL210090 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTHL210090 Details Description
Related parts for OSTHL210090
FIXED IND 68UH 180MA 6 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 35.7KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
METRAL HDR RA STB 4X48 datasheet.pdf
READER MODULE RFID datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
IC BATT CHRGR LI-ION 25-FLIPCHIP datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 2W DO204AL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf