On-Shore Technology, Inc. OSTHX062301
OSTHX062301 picture photo
Mfg. Part Number
OSTHX062301
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERM BLOCK SPRING 3.50MM 6POS
Datasheet Download
OSTHX062301.pdf
Availability of OSTHX062301
QUANTITY
OSTHX062301 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTHX062301
Internal Part NumberEIS-OSTHX062301
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesOSTHX
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level6
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Push Button Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTHX062301
Related LinksOSTHX, OSTHX062301 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTHX062301 Details Description
Related parts for OSTHX062301
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
QKE IC datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 150MHZ 165CABGA datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 5A TO277A datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV X7R 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN CRIMP datasheet.pdf
INSERT FFA.1S.304. FOR 4LV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf