On-Shore Technology, Inc. OSTKQ026200
OSTKQ026200 picture photo
Mfg. Part Number
OSTKQ026200
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERM BLOCK RISING CLAMP 2POS
Datasheet Download
OSTKQ026200.pdf
Availability of OSTKQ026200
QUANTITY
OSTKQ026200 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTKQ026200
Internal Part NumberEIS-OSTKQ026200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesOSTKQ
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level2
Pitch0.400" (10.16mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current57A
Voltage300V
Wire Gauge6-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingZinc Alloy - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw1.18 Nm (10.4 Lb-In)
Screw ThreadM4.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTKQ026200
Related LinksOSTKQ, OSTKQ026200 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTKQ026200 Details Description
Related parts for OSTKQ026200
IC RESET CMOS 3.3V 100MS 5SSOP datasheet.pdf
PATCHCORD VIDEO STD 4' ORANGE datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 2.5A 125VAC 63VDC datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.2A 500 MOHM datasheet.pdf
RES 10K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 649K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 5A 240VAC datasheet.pdf
PUNCH RD .750 COND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf