On-Shore Technology, Inc. OSTOP050000
OSTOP050000 picture photo
Mfg. Part Number
OSTOP050000
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5MM
Datasheet Download
OSTOP050000.pdf
Availability of OSTOP050000
QUANTITY
OSTOP050000 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTOP050000
Internal Part NumberEIS-OSTOP050000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesOSTOP
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Unshrouded
Number of Positions5
Positions Per Level5
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header OrientationVertical
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
Color-
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTOP050000
Related LinksOSTOP, OSTOP050000 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTOP050000 Details Description
Related parts for OSTOP050000
CONN MODULAR 2POS FEMALE SMD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 2225 datasheet.pdf
AMP PNP 10-30VDC FOR E2C PROX datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
ZM SUBMINI SW SPDT 125 VAC datasheet.pdf
NEMA 5-15P TO IEC-C13C GREY SJT datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7S 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
MICRO 37 M 36" RBW JACKP datasheet.pdf