On-Shore Technology, Inc. OSTOQ021250
OSTOQ021250 picture photo
Mfg. Part Number
OSTOQ021250
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
Datasheet Download
OSTOQ021250.pdf
Availability of OSTOQ021250
QUANTITY
OSTOQ021250 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTOQ021250
Internal Part NumberEIS-OSTOQ021250
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesOSTOQ
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions2
Positions Per Level2
Number of Levels1
Pitch0.138" (3.50mm)
Header OrientationVertical
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTOQ021250
Related LinksOSTOQ, OSTOQ021250 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTOQ021250 Details Description
Related parts for OSTOQ021250
SWITCH MINI SPST-NO 10A HNGE LVR datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 17POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 3.5MM datasheet.pdf
LED PSL0101 COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
RES 208K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf