On-Shore Technology, Inc. OSTT2200151
OSTT2200151 picture photo
Mfg. Part Number
OSTT2200151
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERM BLOCK RISING CLAMP 20POS
Datasheet Download
OSTT2200151.pdf
Availability of OSTT2200151
QUANTITY
OSTT2200151 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTT2200151
Internal Part NumberEIS-OSTT2200151
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesOSTT2
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level20
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationAngled
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingBrass
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTT2200151
Related LinksOSTT2, OSTT2200151 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTT2200151 Details Description
Related parts for OSTT2200151
RES SMD 2K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 3.3A 65 MOHM SMD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD VOUT 10LFCSP datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 44SOJ datasheet.pdf
IC REG LDO 5.1V 75MA SOT23-5 datasheet.pdf
STRIPPER/CUTTER AWG 26-16 datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 220V 135A E2 datasheet.pdf
IC CLK SOURCE QUAD DIFF 20-TSSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 56 OHM 5% 200W datasheet.pdf
FIXED IND 240UH 160MA 8.5 OHM TH datasheet.pdf