On-Shore Technology, Inc. OSTT7090150
OSTT7090150 picture photo
Mfg. Part Number
OSTT7090150
Brief Description
TERM BLOCK RISING CLAMP 9POS
Datasheet Download
OSTT7090150.pdf
Availability of OSTT7090150
QUANTITY
OSTT7090150 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTT7090150
Internal Part NumberEIS-OSTT7090150
Number of Levels1
Positions Per Level9
Pitch0.250" (6.35mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current30A
Voltage300V
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Torque - Screw1.0 Nm (8.9 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTT7090150
Related LinksOSTT7, OSTT7090150 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTT7090150 Details Description
Related parts for OSTT7090150
BLACK MINI PROBE -IT 2 PKG datasheet.pdf
OSC 3.3V PROG SMD +/-100 PPM datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 53POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IMPACT ORTHO BP 5X10 OPEN SN datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf