On-Shore Technology, Inc. OSTTA100161B
OSTTA100161B picture photo
Mfg. Part Number
OSTTA100161B
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERM BLOCK 5.00MM 10POS
Datasheet Download
OSTTA100161B.pdf
Availability of OSTTA100161B
QUANTITY
OSTTA100161B Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTTA100161B
Internal Part NumberEIS-OSTTA100161B
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesOSTTA
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level10
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current16A
Voltage250V
Wire Gauge14-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlue
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.3 Nm (2.6 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTTA100161B
Related LinksOSTTA1, OSTTA100161B Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTTA100161B Details Description
Related parts for OSTTA100161B
SENSOR PRESSURE ABSOLUTE 8-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 50 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 75 OHM 5% 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 150PO datasheet.pdf
350 TB SOCKET OPEN RA datasheet.pdf
SCR 1200V 1420A B-PUK datasheet.pdf