On-Shore Technology, Inc. OSTTH120160
OSTTH120160 picture photo
Mfg. Part Number
OSTTH120160
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK PLUG 12POS 90DEG 5MM
Datasheet Download
OSTTH120160.pdf
Availability of OSTTH120160
QUANTITY
OSTTH120160 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTTH120160
Internal Part NumberEIS-OSTTH120160
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesOSTTH
PackagingBulk
TypePlug for Unshrouded Header
Number of Positions12
Positions Per Level12
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry90°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG14-22 AWG
Wire Gauge or Range - mm²0.34-1.5mm²
ColorBlue
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishNickel
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTTH120160
Related LinksOSTTH, OSTTH120160 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTTH120160 Details Description
Related parts for OSTTH120160
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 30.5VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 16V X7R 0201 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
IC USB HUB CTRLR 4PORT LP 28QFN datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 8POS 2.54MM TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
SE SURFACE CONDITION DISC TR 2" datasheet.pdf
10UF 200V 8X11,5 datasheet.pdf