On-Shore Technology, Inc. OSTTR120550
OSTTR120550 picture photo
Mfg. Part Number
OSTTR120550
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERM BLOCK RISING CLAMP 12POS
Datasheet Download
OSTTR120550.pdf
Availability of OSTTR120550
QUANTITY
OSTTR120550 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTTR120550
Internal Part NumberEIS-OSTTR120550
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesOSTTR
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level12
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingSteel
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.27 Nm (2.4 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTTR120550
Related LinksOSTTR, OSTTR120550 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTTR120550 Details Description
Related parts for OSTTR120550
CAP ALUM 47UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC CPLD 2160MC 7.24NS 256FTBGA datasheet.pdf
RES 127 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 50UF 5% 60V AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 64PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ4 M20 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 250V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 16NH 180MA 1.1 OHM SMD datasheet.pdf