On-Shore Technology, Inc. OSTTS12515D
OSTTS12515D picture photo
Mfg. Part Number
OSTTS12515D
Brief Description
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM
Datasheet Download
OSTTS12515D.pdf
Availability of OSTTS12515D
QUANTITY
OSTTS12515D Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTTS12515D
Internal Part NumberEIS-OSTTS12515D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Positions Per Level12
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Wire Gauge or Range - AWG12-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²0.34-2.5mm²
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish-
FeaturesMating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTTS12515D
Related LinksOSTTS, OSTTS12515D Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTTS12515D Details Description
Related parts for OSTTS12515D
RES SMD 5.23KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 85V 50A TO-247AD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 4A 125V datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 30POS 2MM T/H datasheet.pdf
CAP CER 8.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 30DEG 5MM datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf