On-Shore Technology, Inc. OSTTS16A15C
OSTTS16A15C picture photo
Mfg. Part Number
OSTTS16A15C
Brief Description
TERM BLOCK PLUG 16POS 7.5MM
Datasheet Download
OSTTS16A15C.pdf
Availability of OSTTS16A15C
QUANTITY
OSTTS16A15C Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTTS16A15C
Internal Part NumberEIS-OSTTS16A15C
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Positions Per Level16
Number of Levels1
Pitch0.295" (7.50mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry90°
Wire Gauge or Range - AWG12-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish-
FeaturesMating Flange, Retention Latches (Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTTS16A15C
Related LinksOSTTS, OSTTS16A15C Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTTS16A15C Details Description
Related parts for OSTTS16A15C
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.82KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 18KBIT 55NS 52PLCC datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONTROL TEMP 24V 18-36V PANEL MT datasheet.pdf
HAN 16A PROTECTION COVER THERMO. datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS BLACK datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf