On-Shore Technology, Inc. OSTTT030180
OSTTT030180 picture photo
Mfg. Part Number
OSTTT030180
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK PLUG 3POS 90DEG 5MM
Datasheet Download
OSTTT030180.pdf
Availability of OSTTT030180
QUANTITY
OSTTT030180 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTTT030180
Internal Part NumberEIS-OSTTT030180
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesOSTTT
PackagingBulk
TypePlug for Unshrouded Header
Number of Positions3
Positions Per Level3
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry90°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG16-22 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish-
FeaturesInterlocking (Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTTT030180
Related LinksOSTTT, OSTTT030180 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTTT030180 Details Description
Related parts for OSTTT030180
FUSE GLASS 1.125A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
FUSE DRWR FOR PWR MOD F'GRIP 1PL datasheet.pdf
CONN EDGECARD PCI 184PS 3.3V datasheet.pdf
CAP CER 100PF 2KV X7R 1206 datasheet.pdf
RES 2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 18PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
680UF 25V 10X16 datasheet.pdf