On-Shore Technology, Inc. OSTTT184180
OSTTT184180 picture photo
Mfg. Part Number
OSTTT184180
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK PLUG 18POS 3.81MM
Datasheet Download
OSTTT184180.pdf
Availability of OSTTT184180
QUANTITY
OSTTT184180 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTTT184180
Internal Part NumberEIS-OSTTT184180
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesOSTTT
PackagingBulk
TypePlug for Unshrouded Header
Number of Positions18
Positions Per Level18
Number of Levels1
Pitch0.150" (3.81mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry90°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesInterlocking (Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTTT184180
Related LinksOSTTT, OSTTT184180 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTTT184180 Details Description
Related parts for OSTTT184180
AC/DC DESKTOP ADAPTER 6V 12W datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 4.6A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
RES 0.374 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
LENS 25X25MM SQUARE CLEAR datasheet.pdf
PROTECTIVE CAP datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 22POS datasheet.pdf
SHRINK BOOT ADAPTER SHELL SZ 15 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf