On-Shore Technology, Inc. OSTTU122150
OSTTU122150 picture photo
Mfg. Part Number
OSTTU122150
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERM BLOCK RISING CLAMP 12POS
Datasheet Download
OSTTU122150.pdf
Availability of OSTTU122150
QUANTITY
OSTTU122150 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTTU122150
Internal Part NumberEIS-OSTTU122150
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesOSTTU
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level12
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingBrass
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTTU122150
Related LinksOSTTU, OSTTU122150 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTTU122150 Details Description
Related parts for OSTTU122150
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN PWR JACK 1.0X3.2MM SMT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 24VOUT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 60A POLARPAK datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
ADF10SAT04=DIP SW FLUSH SMT-JL datasheet.pdf
TVS DIODE 434VWM 698VC SMCJ datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC REL OUT 24V datasheet.pdf
680UF 50V 12,5X20 datasheet.pdf