On-Shore Technology, Inc. OSTV7150250
OSTV7150250 picture photo
Mfg. Part Number
OSTV7150250
Brief Description
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 7.62MM
Datasheet Download
OSTV7150250.pdf
Availability of OSTV7150250
QUANTITY
OSTV7150250 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTV7150250
Internal Part NumberEIS-OSTV7150250
TypeHeader, Female Sockets
Number of Positions15
Positions Per Level15
Number of Levels1
Pitch0.300" (7.62mm)
Header OrientationVertical
Voltage - IEC-
Current - UL10A
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish-
FeaturesMating Flange, Retention Latches
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTV7150250
Related LinksOSTV7, OSTV7150250 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTV7150250 Details Description
Related parts for OSTV7150250
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 5V datasheet.pdf
CAP TANT POLY 150UF 10V 2917 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 270 OHM 5% 400W datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf