On-Shore Technology, Inc. OSTV7240150
OSTV7240150 picture photo
Mfg. Part Number
OSTV7240150
Brief Description
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 7.62MM
Datasheet Download
OSTV7240150.pdf
Availability of OSTV7240150
QUANTITY
OSTV7240150 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTV7240150
Internal Part NumberEIS-OSTV7240150
TypeHeader, Female Sockets
Number of Positions24
Positions Per Level24
Number of Levels1
Pitch0.300" (7.62mm)
Header OrientationVertical
Voltage - IEC-
Current - UL20A
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish-
FeaturesRetention Latches
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTV7240150
Related LinksOSTV7, OSTV7240150 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTV7240150 Details Description
Related parts for OSTV7240150
IC 1.0-2.5 GBPS TXRX 64-HTQFP datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANSISTOR 8SMD datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.2UF 3% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
SURFACE BELT 1X18-15/16" A MED datasheet.pdf
CONN HDR 25POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 44POS DR LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
POWER SUPPLY 220V EURO 2PIN datasheet.pdf