On-Shore Technology, Inc. OSTVD183150
OSTVD183150 picture photo
Mfg. Part Number
OSTVD183150
Brief Description
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 3.81MM
Datasheet Download
OSTVD183150.pdf
Availability of OSTVD183150
QUANTITY
OSTVD183150 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTVD183150
Internal Part NumberEIS-OSTVD183150
SeriesOSTVD
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions18
Positions Per Level18
Number of Levels1
Pitch0.150" (3.81mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL8A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish-
FeaturesRetention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTVD183150
Related LinksOSTVD, OSTVD183150 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTVD183150 Details Description
Related parts for OSTVD183150
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5MM datasheet.pdf
TOOL DIE SET ONLY 16-20 AWG datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS SOT363 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR LMK01000 datasheet.pdf
SWITCH DETECT SPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
BOARD DISCOVERY STM324 datasheet.pdf
IC CLOCK AMD GRAPHICS 10TDFN datasheet.pdf
OSC TCXO 160.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf