On-Shore Technology, Inc. OSTVI150152
OSTVI150152 picture photo
Mfg. Part Number
OSTVI150152
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERM BLOCK RISING CLAMP 15POS
Datasheet Download
OSTVI150152.pdf
Availability of OSTVI150152
QUANTITY
OSTVI150152 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTVI150152
Internal Part NumberEIS-OSTVI150152
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesOSTVI
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level15
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current16A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingBrass
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTVI150152
Related LinksOSTVI, OSTVI150152 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTVI150152 Details Description
Related parts for OSTVI150152
IC FLASH 2MBIT 90NS 32DIP datasheet.pdf
SIDACTOR MC BI 25V 150A DO-214AA datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf