| Internal Part Number | EIS-OSTVL043150 | |
| Series | OSTVL | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) | |
| Number of Positions | 4 | |
| Positions Per Level | 2 | |
| Number of Levels | 2 | |
| Pitch | 0.150" (3.81mm) | |
| Header Orientation | Vertical | |
| Plug Wire Entry | - | |
| Termination Style | Solder | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Current - IEC | - | |
| Voltage - IEC | - | |
| Current - UL | 10A | |
| Voltage - UL | 300V | |
| Wire Gauge or Range - AWG | - | |
| Wire Gauge or Range - mm² | - | |
| Color | Green | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C | |