On-Shore Technology, Inc. OSTVR035150
OSTVR035150 picture photo
Mfg. Part Number
OSTVR035150
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM
Datasheet Download
OSTVR035150.pdf
Availability of OSTVR035150
QUANTITY
OSTVR035150 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTVR035150
Internal Part NumberEIS-OSTVR035150
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesOSTVR
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Positions Per Level3
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG14-30 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTVR035150
Related LinksOSTVR, OSTVR035150 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTVR035150 Details Description
Related parts for OSTVR035150
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20SOIC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf