On-Shore Technology, Inc. OSTVV080150
OSTVV080150 picture photo
Mfg. Part Number
OSTVV080150
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERM BLOCK RISING CLAMP 8POS
Datasheet Download
OSTVV080150.pdf
Availability of OSTVV080150
QUANTITY
OSTVV080150 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTVV080150
Internal Part NumberEIS-OSTVV080150
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesOSTVV
PackagingBulk
Number of Levels2
Positions Per Level4
Pitch0.250" (6.35mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current30A
Voltage300V
Wire Gauge10-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingBrass
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.59 Nm (5.2 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTVV080150
Related LinksOSTVV, OSTVV080150 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTVV080150 Details Description
Related parts for OSTVV080150
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC MCU HI SPEED 25MHZ 40-DIP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 1500W datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
IMPACT BP 6X10 RW SN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf