On-Shore Technology, Inc. OSTVY210100
OSTVY210100 picture photo
Mfg. Part Number
OSTVY210100
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERM BLOCK PLUG 5.0MM 21POS
Datasheet Download
OSTVY210100.pdf
Availability of OSTVY210100
QUANTITY
OSTVY210100 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTVY210100
Internal Part NumberEIS-OSTVY210100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesOSTVY
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level21
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge14-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlack
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTVY210100
Related LinksOSTVY, OSTVY210100 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTVY210100 Details Description
Related parts for OSTVY210100
IC REG LDO 3.3V 0.5A TO220-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS .330 PANEL MT datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 0.147 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 62K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DOUBLE NUT FOR M10 BOLT datasheet.pdf
CONN 7/8" FML 2POS datasheet.pdf
CTV 6C 6#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
GT 35C 35#16 SKT RECP WALL datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 12PF 500V 5% NP0 1210 datasheet.pdf