On-Shore Technology, Inc. OSTYE102150
OSTYE102150 picture photo
Mfg. Part Number
OSTYE102150
Brief Description
TERM BLOCK RISING CLAMP 10POS
Datasheet Download
OSTYE102150.pdf
Availability of OSTYE102150
QUANTITY
OSTYE102150 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTYE102150
Internal Part NumberEIS-OSTYE102150
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesOSTYE
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level10
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Front, Rear, Side), Mid Wire Entry Level
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTYE102150
Related LinksOSTYE, OSTYE102150 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTYE102150 Details Description
Related parts for OSTYE102150
RES ARRAY 8 RES 120 OHM 1608 datasheet.pdf
CABLE 3COND 14AWG BLACK 100' datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
.500 VERT HDR W/O MTG HO-LES datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 1K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 3POS datasheet.pdf