On-Shore Technology, Inc. OSTYK50611330
OSTYK50611330 picture photo
Mfg. Part Number
OSTYK50611330
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.374" (9.50mm)
Datasheet Download
OSTYK50611330.pdf
Availability of OSTYK50611330
QUANTITY
OSTYK50611330 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTYK50611330
Internal Part NumberEIS-OSTYK50611330
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesOSTYK50
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits11
Number of Wire Entries11
Pitch0.374" (9.50mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationSolder Turret
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesFlange
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Material - InsulationPolyamide (PA66), Nylon 6/6
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTYK50611330
Related LinksOSTYK5, OSTYK50611330 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTYK50611330 Details Description
Related parts for OSTYK50611330
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
WASHER FLAT 3/8 FIBRE datasheet.pdf
RES SMD 11.3 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TRANS SW BIPO 1500V 8A TO247-4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.2A 150 MOHM SMD datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 28POS datasheet.pdf
CABLE W SWIVEL CONN SHIELDED 10' datasheet.pdf
PATCH CORD CAT6 5E VIOLET datasheet.pdf
500 TB SPR PLU WF UP datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf