On-Shore Technology, Inc. OSTYL162150
OSTYL162150 picture photo
Mfg. Part Number
OSTYL162150
Brief Description
TERM BLOCK RISING CLAMP 16POS
Datasheet Download
OSTYL162150.pdf
Availability of OSTYL162150
QUANTITY
OSTYL162150 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTYL162150
Internal Part NumberEIS-OSTYL162150
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesOSTYL
PackagingBulk
Number of Levels2
Positions Per Level8
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Rear, Side)
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTYL162150
Related LinksOSTYL, OSTYL162150 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTYL162150 Details Description
Related parts for OSTYL162150
RES SMD 21.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 86 I/O 132BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 162 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DEVICE MARKER SCHT 7/2 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
TOOL DIESET FOR 456405-5 datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
CONN PLUG 0.8MM 20POS SMD GOLD datasheet.pdf