On-Shore Technology, Inc. OSTYP050150
OSTYP050150 picture photo
Mfg. Part Number
OSTYP050150
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERM BLOCK RISING CLAMP 5POS
Datasheet Download
OSTYP050150.pdf
Availability of OSTYP050150
QUANTITY
OSTYP050150 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTYP050150
Internal Part NumberEIS-OSTYP050150
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesOSTYP
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level5
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage150V
Wire Gauge16-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Front, Rear, Side), Mid Wire Entry Level
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingBrass
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTYP050150
Related LinksOSTYP, OSTYP050150 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTYP050150 Details Description
Related parts for OSTYP050150
Connector Receptacle, Pass Through 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 1.3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 40.1X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CGRID SL CRP HSG SR NP 6POS datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 50POS datasheet.pdf