Cornell Dubilier Electronics OTBF126KNPIR-F
OTBF126KNPIR-F picture photo
Mfg. Part Number
OTBF126KNPIR-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 12UF 10% 600VDC QC TERM
Datasheet Download
OTBF126KNPIR-F.pdf
Availability of OTBF126KNPIR-F
QUANTITY
OTBF126KNPIR-F Order Process
Ship out your order
Specifications of OTBF126KNPIR-F
Internal Part NumberEIS-OTBF126KNPIR-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesOTB
PackagingBulk
Capacitance12µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC330V
Voltage Rating - DC600V
Dielectric MaterialPaper, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.910" L x 1.910" W (73.91mm x 48.51mm), Lip
Height - Seated (Max)4.000" (101.60mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OTBF126KNPIR-F
Related LinksOTBF126, OTBF126KNPIR-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
OTBF126KNPIR-F Details Description
Related parts for OTBF126KNPIR-F
SENSR OPTO REFL 1MM-3MM THRU PCB datasheet.pdf
TRANS NPN 2GHZ SMD datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IGBT 600V 20A 25PM-AA datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 260VWM 416VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 3.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC DSP FLOATING POINT 176HLQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf