Cornell Dubilier Electronics OTBJ504KNPIR-F
OTBJ504KNPIR-F picture photo
Mfg. Part Number
OTBJ504KNPIR-F
Brief Description
CAP FILM 0.5UF 10% 2KVDC QC TERM
Datasheet Download
OTBJ504KNPIR-F.pdf
Availability of OTBJ504KNPIR-F
QUANTITY
OTBJ504KNPIR-F Order Process
Ship out your order
Specifications of OTBJ504KNPIR-F
Internal Part NumberEIS-OTBJ504KNPIR-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance0.5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPaper, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.160" L x 1.310" W (54.86mm x 33.27mm), Lip
Height - Seated (Max)2.250" (57.15mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.810" (20.57mm)