Cornell Dubilier Electronics OTBJ504KNPIR-F
OTBJ504KNPIR-F picture photo
Mfg. Part Number
OTBJ504KNPIR-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.5UF 10% 2KVDC QC TERM
Datasheet Download
OTBJ504KNPIR-F.pdf
Availability of OTBJ504KNPIR-F
QUANTITY
OTBJ504KNPIR-F Order Process
Ship out your order
Specifications of OTBJ504KNPIR-F
Internal Part NumberEIS-OTBJ504KNPIR-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesOTB
PackagingBulk
Capacitance0.5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPaper, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.160" L x 1.310" W (54.86mm x 33.27mm), Lip
Height - Seated (Max)2.250" (57.15mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OTBJ504KNPIR-F
Related LinksOTBJ504, OTBJ504KNPIR-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
OTBJ504KNPIR-F Details Description
Related parts for OTBJ504KNPIR-F
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20DIP datasheet.pdf
IC REGISTERED TXRX 3ST 8B 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
RES 10.0K OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUS COUPLER datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 3.6NF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf