American Electrical, Inc. P-100-50003
P-100-50003 picture photo
Mfg. Part Number
P-100-50003
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
PCB PLUG 180 5.00MM 3 POLE
Datasheet Download
P-100-50003.pdf
Availability of P-100-50003
QUANTITY
P-100-50003 Order Process
Ship out your order
Specifications of P-100-50003
Internal Part NumberEIS-P-100-50003
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Positions Per Level3
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL16A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG14-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesRetention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P-100-50003
Related LinksP-100, P-100-50003 Datasheet, American Electrical, Inc. Distributor
P-100-50003 Details Description
Related parts for P-100-50003
IDC CABLE - MSD34K/MC34G/MCE34K datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 3.3V 165W OUT T/H datasheet.pdf
IC INVERTER HEX ADV HS 14-SOEIAJ datasheet.pdf
CONV DC-DC 48VIN 1A 12V SMD datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.05% 0.4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC 4-PLEX datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF datasheet.pdf
PLUG 3.5MM 5POS GREEN datasheet.pdf
PMI BASE 1 NEON CNDLBR SOLDER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf