American Electrical, Inc. P-100-50806
P-100-50806 picture photo
Mfg. Part Number
P-100-50806
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
PCB PLUG 180 5.08MM 6 POLE
Datasheet Download
P-100-50806.pdf
Availability of P-100-50806
QUANTITY
P-100-50806 Order Process
Ship out your order
Specifications of P-100-50806
Internal Part NumberEIS-P-100-50806
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Positions Per Level6
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL16A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG14-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesRetention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P-100-50806
Related LinksP-100, P-100-50806 Datasheet, American Electrical, Inc. Distributor
P-100-50806 Details Description
Related parts for P-100-50806
Connector Receptacle 14 Position 0.118" (3.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
PLCC EXTRACTION TOOL 20 PIN datasheet.pdf
RACK WALL MOUNT RELAY 42" X 19" datasheet.pdf
IC CTRLR HOTSWAP PCI 3.3V 20SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN D-SUB HOUSING RECEPT 15POS datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4CH 16DHVQFN datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
TXS RELAY 2 FORM C 1.5V datasheet.pdf