Panasonic - BSG P-100AASJF5X1
P-100AASJF5X1 picture photo
Mfg. Part Number
P-100AASJF5X1
Manufacturer
Product Category
Battery Packs
Brief Description
BATTERY PACK 6.0V 1000 MAH NICAD
Datasheet Download
P-100AASJF5X1.pdf
Availability of P-100AASJF5X1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P-100AASJF5X1 Order Process
Ship out your order
Specifications of P-100AASJF5X1
Internal Part NumberEIS-P-100AASJF5X1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetNickel Cadmium Batteries NiCd MSDS
Standard Package1
Category Battery Products
FamilyBattery Packs
SeriesP-100AASJ
Battery ChemistryNickel Cadmium
RechargeabilityYes
Battery Cell SizeAA
Number of Cells5
Voltage - Rated6V
Capacity1Ah
StructureSide to Side, 1 Row x 5 Cells
Termination StyleSolder Tab
Size / Dimension-
Weight0.001 KG
Note-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P-100AASJF5X1
Related LinksP-100A, P-100AASJF5X1 Datasheet, Panasonic - BSG Distributor
P-100AASJF5X1 Details Description
Related parts for P-100AASJF5X1
IC AMP POWER AUDIO 1W 8MICRO datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 52POS GOLD datasheet.pdf
IC VOLT MON TRPL EEPROM 14-TSSOP datasheet.pdf
RES 0.301 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 110V TO220 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
MICRO WIRE SADDLE ARROW MNT NAT datasheet.pdf
IC ISP CROSSPOINT 80IO 100TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.3A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
BOARD EVAL HMC891LP5E datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
1800UF 385V 45X70MM 85C 5000H datasheet.pdf