| Internal Part Number | EIS-P-120AAS/A2 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS compliant by exemption | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| MSDS Material Safety Datasheet | Nickel Cadmium Batteries NiCd MSDS | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Battery Products | |
| Family | Batteries Rechargeable (Secondary) | |
| Series | P-120AAS | |
| Battery Chemistry | Nickel Cadmium | |
| Battery Cell Size | L-AA | |
| Voltage - Rated | 1.2V | |
| Capacity | 1.2Ah | |
| Size / Dimension | - | |
| Termination Style | Solder Tab | |
| Discharge Rate | 240mA | |
| Standard Charge Current | 120mA | |