Panasonic - BSG P-120SCJSF4
P-120SCJSF4 picture photo
Mfg. Part Number
P-120SCJSF4
Manufacturer
Product Category
Battery Packs
Brief Description
BATTERY NICAD PACK 4.8V 1200MAH
Datasheet Download
P-120SCJSF4.pdf
Availability of P-120SCJSF4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P-120SCJSF4 Order Process
Ship out your order
Specifications of P-120SCJSF4
Internal Part NumberEIS-P-120SCJSF4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetNickel Cadmium Batteries NiCd MSDS
Standard Package1
Category Battery Products
FamilyBattery Packs
SeriesP-120SCJS
Battery ChemistryNickel Cadmium
RechargeabilityYes
Battery Cell Size4/5 SC
Number of Cells4
Voltage - Rated4.8V
Capacity1.2Ah
StructureSide to Side, 1 Row x 4 Cells
Termination StyleSolder Tab
Size / Dimension3.62" L x 0.91" W x 1.34" H (92.0mm x 23.0mm x 34.0mm)
Weight0.001 KG
Note-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P-120SCJSF4
Related LinksP-120, P-120SCJSF4 Datasheet, Panasonic - BSG Distributor
P-120SCJSF4 Details Description
Related parts for P-120SCJSF4
RES SMD 49.9 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC 3-8 DECODE/DEMUX HS 16-TSSOP datasheet.pdf
SENS 200PSI 22MM M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL SO6-5 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 360UH 171MA 12.5 OHM datasheet.pdf
IC GATE NOR 3CH 3-INP 14-DHVQFN datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS DPST 10A 120V datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V Y5V 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
26500 12C 12#20 SKT RECP datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf