Panasonic - BSG P-120SCRJ/FTL5X2
P-120SCRJ/FTL5X2 picture photo
Mfg. Part Number
P-120SCRJ/FTL5X2
Manufacturer
Product Category
Battery Packs
Brief Description
BATTERY PACK NICAD 12.0V 1200MAH
Datasheet Download
P-120SCRJ/FTL5X2.pdf
Availability of P-120SCRJ/FTL5X2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P-120SCRJ/FTL5X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of P-120SCRJ/FTL5X2
Internal Part NumberEIS-P-120SCRJ/FTL5X2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetNickel Cadmium Batteries NiCd MSDS
Standard Package1
Category Battery Products
FamilyBattery Packs
Series-
Battery ChemistryNickel Cadmium
RechargeabilityYes
Battery Cell Size4/5 SC
Number of Cells10
Voltage - Rated12V
Capacity1.2Ah
StructureFront to Back, 2 Rows x 5 Cells
Termination StyleSolder Tab
Size / Dimension1.81" L x 0.91" W x 6.69" H (46.0mm x 23.0mm x 170.0mm)
Weight0.001 KG
Note-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P-120SCRJ/FTL5X2
Related LinksP-120SCR, P-120SCRJ/FTL5X2 Datasheet, Panasonic - BSG Distributor
P-120SCRJ/FTL5X2 Details Description
Related parts for P-120SCRJ/FTL5X2
CONN HEADER 8POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
WEDGELOCK DT 4 WAY PLUG datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 48TSSOP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 4SMD datasheet.pdf
BOOM ASSEMBLY datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf