Panasonic - BSG P-150SCSF5
P-150SCSF5 picture photo
Mfg. Part Number
P-150SCSF5
Brief Description
BATTERY NICAD PACK 6.0V 1500MAH
Datasheet Download
P-150SCSF5.pdf
Availability of P-150SCSF5
QUANTITY
P-150SCSF5 Order Process
Ship out your order
Specifications of P-150SCSF5
Internal Part NumberEIS-P-150SCSF5
Battery Cell SizeSC
Number of Cells5
Voltage - Rated6V
Capacity1.5Ah
StructureSide to Side, 1 Row x 5 Cells
Termination StyleSolder Tab
Size / Dimension4.53" L x 0.91" W x 1.69" H (115.0mm x 23.0mm x 43.0mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P-150SCSF5
Related LinksP-150, P-150SCSF5 Datasheet, Panasonic - BSG Distributor
P-150SCSF5 Details Description
Related parts for P-150SCSF5
TRIAC ALTERNISTOR 600V 8A TO251 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 160A DO205AB datasheet.pdf
HEADER 66POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
RES 2.84K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 15A ROCKER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
TV 5C 5#20 SKT RECP datasheet.pdf
150UF 100V 15X30MM 125C 8000H datasheet.pdf