Panasonic - BSG P-400DHL5X2
P-400DHL5X2 picture photo
Mfg. Part Number
P-400DHL5X2
Manufacturer
Product Category
Battery Packs
Brief Description
BATTERY PACK NICAD 12.0V 4000MAH
Datasheet Download
P-400DHL5X2.pdf
Availability of P-400DHL5X2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P-400DHL5X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of P-400DHL5X2
Internal Part NumberEIS-P-400DHL5X2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetNickel Cadmium Batteries NiCd MSDS
Standard Package1
Category Battery Products
FamilyBattery Packs
SeriesP-400DH
Battery ChemistryNickel Cadmium
RechargeabilityYes
Battery Cell SizeD
Number of Cells10
Voltage - Rated12V
Capacity4Ah
StructureFront to Back, 2 Rows x 5 Cells
Termination StyleSolder Tab
Size / Dimension2.60" L x 1.30" W x 12.01" H (66.0mm x 33.0mm x 305.0mm)
Weight0.001 KG
Note-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P-400DHL5X2
Related LinksP-400, P-400DHL5X2 Datasheet, Panasonic - BSG Distributor
P-400DHL5X2 Details Description
Related parts for P-400DHL5X2
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
BATTERY PACK 7.2V 3200MAH NIMH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 400 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
LM 5.00/180/11 BK datasheet.pdf
22000UF 25V 35X40MM 105C 5000H datasheet.pdf