Panasonic - BSG P-500DSF2
P-500DSF2 picture photo
Mfg. Part Number
P-500DSF2
Manufacturer
Product Category
Battery Packs
Brief Description
BATTERY PK 2.4V 5000 MAH NICAD
Datasheet Download
P-500DSF2.pdf
Availability of P-500DSF2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P-500DSF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of P-500DSF2
Internal Part NumberEIS-P-500DSF2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetNickel Cadmium Batteries NiCd MSDS
Standard Package1
Category Battery Products
FamilyBattery Packs
SeriesP-500DS
Battery ChemistryNickel Cadmium
RechargeabilityYes
Battery Cell SizeD
Number of Cells2
Voltage - Rated2.4V
Capacity5Ah
StructureSide to Side, 1 Row x 2 Cells
Termination StyleSolder Tab
Size / Dimension-
Weight0.001 KG
Note-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P-500DSF2
Related LinksP-50, P-500DSF2 Datasheet, Panasonic - BSG Distributor
P-500DSF2 Details Description
Related parts for P-500DSF2
IC REG LDO 12V 0.4A SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 4096X18 20NS 32QFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 5.5A DPAK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf