Pulse Electronics Corporation P0250.153NL
P0250.153NL picture photo
Mfg. Part Number
P0250.153NL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
IND,PWR, DR12.7X5.79,SM NPB
Datasheet Download
P0250.153NL.pdf
Availability of P0250.153NL
QUANTITY
P0250.153NL Order Process
Ship out your order
Specifications of P0250.153NL
Internal Part NumberEIS-P0250.153NL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP0250NL
PackagingTray
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance15µH
Tolerance±15%
Current Rating4A
Current - Saturation8A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)36 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.733" L x 0.596" W (18.62mm x 15.14mm)
Height - Seated (Max)0.290" (7.36mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P0250.153NL
Related LinksP0250, P0250.153NL Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
P0250.153NL Details Description
Related parts for P0250.153NL
CONN PLUG VERT 40POS .050 SMD datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CABLE 2POS M12 SOCKET-CABLE 2M datasheet.pdf