Pulse Electronics Corporation P0250.222NLT
P0250.222NLT picture photo
Mfg. Part Number
P0250.222NLT
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 7.1A 14 MOHM SMD
Datasheet Download
P0250.222NLT.pdf
Availability of P0250.222NLT
QUANTITY
P0250.222NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of P0250.222NLT
Internal Part NumberEIS-P0250.222NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSMT Power Inductors
Standard Package250
SeriesP0250NL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance2.2µH
Tolerance±15%
Current Rating7.1A
Current - Saturation16A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)14 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.733" L x 0.596" W (18.62mm x 15.14mm)
Height - Seated (Max)0.290" (7.36mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P0250.222NLT
Related LinksP0250., P0250.222NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
P0250.222NLT Details Description
Related parts for P0250.222NLT
RES SMD 1.6K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 32PS DL TIN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 17MM GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS W/PIN BOX datasheet.pdf
CHARGER ADAPTER FOR 460 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf