Pulse Electronics Corporation P0250.222NLT
P0250.222NLT picture photo
Mfg. Part Number
P0250.222NLT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 7.1A 14 MOHM SMD
Datasheet Download
P0250.222NLT.pdf
Availability of P0250.222NLT
QUANTITY
P0250.222NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of P0250.222NLT
Internal Part NumberEIS-P0250.222NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSMT Power Inductors
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP0250NL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance2.2µH
Tolerance±15%
Current Rating7.1A
Current - Saturation16A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)14 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.733" L x 0.596" W (18.62mm x 15.14mm)
Height - Seated (Max)0.290" (7.36mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P0250.222NLT
Related LinksP0250., P0250.222NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
P0250.222NLT Details Description
Related parts for P0250.222NLT
Connector Header 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC BUFFER SGL NONINV 3ST SC-88A datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG RED 1000' datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 27.1K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1.75W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf