| Internal Part Number | EIS-P0250.332NL | |
| Standard Package | 60 | |
| Series | P0250NL | |
| Packaging | Tray | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 3.3µH | |
| Tolerance | ±15% | |
| Current Rating | 6.2A | |
| Current - Saturation | 14A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 15 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 130°C | |
| Frequency - Test | 100kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.733" L x 0.596" W (18.62mm x 15.14mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.290" (7.36mm) | |