Pulse Electronics Corporation P0250.332NLT
P0250.332NLT picture photo
Mfg. Part Number
P0250.332NLT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 6.2A 15 MOHM SMD
Datasheet Download
P0250.332NLT.pdf
Availability of P0250.332NLT
QUANTITY
P0250.332NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of P0250.332NLT
Internal Part NumberEIS-P0250.332NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP0250NL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance3.3µH
Tolerance±15%
Current Rating6.2A
Current - Saturation14A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)15 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.733" L x 0.596" W (18.62mm x 15.14mm)
Height - Seated (Max)0.290" (7.36mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P0250.332NLT
Related LinksP0250., P0250.332NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
P0250.332NLT Details Description
Related parts for P0250.332NLT
CAP TANT 1UF 35V 10% 1206 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 5A SCREW datasheet.pdf
RES 618K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLOCK CK505 DIFF PAIR 72QFN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
MODULE TIWI-UB1 RF CASTELLATION datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 150MW SSMINI2 datasheet.pdf
RES SMD 427 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
SR BTS PC 10A 23 ASY C datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.6A SOT-23 datasheet.pdf