Vicor Corporation P048F048T24AL-CC
P048F048T24AL-CC picture photo
Mfg. Part Number
P048F048T24AL-CC
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Brief Description
PRM REGULATOR CONSTANT EVAL BOAR
Datasheet Download
P048F048T24AL-CC.pdf
Availability of P048F048T24AL-CC
QUANTITY
P048F048T24AL-CC Order Process
Ship out your order
Specifications of P048F048T24AL-CC
Internal Part NumberEIS-P048F048T24AL-CC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVI Chip PRM
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
3D ModelPRM2 J-Lead Pkg.stp
2D DrawingPRM2 J-Lead Pkg.pdf
PRM2 J-Lead Pkg.dxf
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
SeriesVI Chip® PRM®
Main PurposeDC/DC, Step Up or Down
Outputs and Type1, Non-Isolated
Power - Output240W
Voltage - Output26 V ~ 55 V
Current - Output5A
Voltage - Input36 V ~ 75 V
Regulator TopologyBuck-Boost
Frequency - Switching1.45MHz
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartP048F048T24AL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P048F048T24AL-CC
Related LinksP048F048, P048F048T24AL-CC Datasheet, Vicor Corporation Distributor
P048F048T24AL-CC Details Description
Related parts for P048F048T24AL-CC
TRANS NPN 80V 3A TO-220F datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 375MA 32VDC 0402 datasheet.pdf
FUSE CERM 1.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 3V 20% RADIAL datasheet.pdf
CABLE 12COND 16AWG BLACK 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE RA SKT datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 70NS 48LCC datasheet.pdf
OSC TCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 100A datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf